DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 17.07.2019 22:17:50 

ZAHRADA LIBUŠÍN

CHOROBY A ŠKŮDCI ROSTLIN

HVX Viróza u bohyšek - Tzv. Hosta virus X - nemoc, která se projevuje většinou tmavšími skvrnami na listech a hlavně propadajícím se pletivem (viz obrázek dole - odrůda Sum and Substance je na ni citlivější). Léčit se tato choroba bohužel nedá, jediným řešením je rostlinu na jaře opatrně vyrýt rycími vidlemi s co největší částí kořenů a zlikvidovat - vyhodit do popelnice, popř. spálit. V žádném případě nedávat do kompostu.

Šíří se šťávou z poraněných puků nemocné rostliny  přenosem na další )např. na jaře při vyhrabávání suchých odumřelých listů ostrými hráběmi apod.  Více informací (v angličtině) na http://www.hostalibrary.org/firstlook/HVX.htm.

 

(napadená Sum&substance virózou HVX)
 
Napadená Stripstease - HVX
 
napadená Sum of All - HVX
 
 
 
Další choroby jako jsou různé plísně, antraknóza, hniloba krčku apod. se dají léčit fungicidy.  Pokud chtít více informací ohledně některých ze zmíněných chorob, pošlu Vám je na vyžádání mailem, popř. i čím rostlinu léčit.
V Každém případě kupujte pouze zdravé, dobře vyvinuté rostliny, bez jakéhokoliv poškození listů nebo skvrn na nich. Ušetříte si spoustu starostí.
 
 
 
Denivky
 
Denivky trpí chorobami velmi zřídka, občas uhnívají, to je ale většinou způsobeno vysazením do nevhodné nepropustné zeminy (jílovité) či hluboko. Správně se sází do země max. cca 1 cm na kořenový krček, ze kterého vyrůstají listy. Pokud splníte tyto drobnosti, budete takřka bez starosti:-)
 
Spíše Vám mohou vrásky přidělat škůdce Vrtalka. Napadá i poupata kosatců). Chemická ochrana není nutná, pouze v době nárůstu poupat můžeme aplikovat postřik proti mouše vrtalce, zvláště pokud denivky již v minulosti napadala ve větší míře. Pokud se napadená poupata vyskytují zřídka, stačí je ihned po zjištění vylomit a zničit (rozšlapat a vyhodit do popelnice apod). Tato moucha klade vajíčka do poupat a vylíhlé larvy pak poupě vyžírají – a je po květu. Dva postřiky se provádějí v rozestupu 10 dnů. Použít lze téměř jakýkoliv postřik proti savému a žravému hmyzu.
 
          
 
 
 
 
 
Další pozornost věnujeme liliím a škůdci jménem chřestovníček liliový. Je to poměrně pěkný červený brouček (viz foto), který je schopen sám nebo s kamarády stejného druhu sežrat celou rostlinu od květu až po poslední list.
Pokud máte doma pár rostlin lilií, není třeba hned útočit chemicky. Stačí si na něj počíhat, sejmout ho z rostliny a rozšlápnout... Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsbo.  V případě velkých liliových výsadeb už je ale nutné použít chemický postřik proti savému a žravému hmyzu.
 
 
 
 
Rovněž jsem přistihla rez hrušňovou (houbovou chorobu), jak její spóry zimují na jalovci:-(
 
Jalovcům ale neškodí, pouze na nich přečkává zimu, když hrušně nemají listy. Jakmile se hrušně olistí, stěhuje se na ně. Projevuje se hnědými až rezavými (odtud ten název) skvrnami na listech, naspod listu je několik zašpičatělých útvarů. Hrušeň choroba celkově pozvolna oslabuje, zmenšuje úroda a po několika letech bez chemického zásahu je strom prakticky odepsán. Rez postihuje bohužel i japonské hrušně Nashi, u kterých prodejci tvrdí, že jsou zaručeně odolné. Pomáhá postřik Baycorem, 2x za sezónu. Já ošetřuji poprvé při rozvíjení nových listů, podruhé ve fázi malých plůdků. Není to stoprocentní, ale rez je minimalizována a úroda zachráněna. Foto listů se skvrnami časem dodám.